Biznes

Pogrzeby za granicą – podobieństwa i różnice

Ostatnie pożegnanie zmarłej osoby może przybierać różnorodne formy. W Polsce najczęściej organizowane są pochówki wyznaniowe, zgodnie z zasadami Kościoła katolickiego, chociaż również są to pochówki w innych obrządkach oraz świeckie. Jak natomiast odbywają się pogrzeby za granicą?

Pogrzeby za granicą – chrześcijaństwo

Nawet przypadku jednej wiary, a dokładnie wiary chrześcijańskiej, mogą pojawiać się spore różnice w tym, jak organizowany jest pogrzeb. Wobec tego pochówki w katolicyzmie, prawosławiu oraz w protestantyzmie mogą kultywować różne zwyczaje, również odmienne od tych, które praktykowane w Polsce.

Przykładowo w Europie Zachodniej oraz w Ameryce Północnej bardzo popularne jest wykonanie kremacji osoby zmarłej, a następnie złożenie jej prochów do urny. Urna następnie umieszczana jest w kolumbarium albo w grobie, najczęściej rodzinnym. Niektóre kraje dopuszczają również przechowywanie urn z prochami w domach, zakopanie ich w dowolnym miejscu oraz rozsypanie prochów.

Również stosuje się różne terminy pogrzebów. Przykładowo w Niemczech, w zależności od landu, chowanie zmarłego możliwe jest w terminie minimum 48 do 216 godzin od śmierci.

W krajach Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej – w tym w Anglii – w czasie uroczystości pogrzebowych, które zewnętrzną formą przypominają te, które znamy z Polski – większy nacisk kładzie się na wspominanie zmarłego, niż na opłakiwanie jego straty. Kolor czarny nie jest tam kolorem obowiązującym ani dominującym. Również trumny w Anglii, zwłaszcza w przypadku pogrzebów tradycyjnych, są często udekorowane kolorowymi obrazami, które w jakiś sposób nawiązują do osoby zmarłego czy jego upodobań. Także spotkanie po pogrzebie odbywa się najczęściej w pubie, gdzie jest czas na nieformalne rozmowy gości żałobnych. Osoby, które chciałyby się dowiedzieć więcej na temat organizacji pogrzebu w Anglii, mogą znaleźć więcej informacji na stronie Polskiego Zakładu Pogrzebowego w Londynie: https://zakladpogrzebowylondyn.uk/

W Ameryce Południowej z kolei bardzo często pochówkom towarzyszą tańce oraz poczęstunek, dlatego ostatnie pożegnanie ma tam zupełnie inny charakter niż w Europie.

Pogrzeby za granicą – hinduizm

W hinduizmie praktykuje się przede wszystkim palenie zwłok, dlatego pogrzeb nie obejmuje złożenia zmarłego w trumnie i w grobie.

Zmarła osoba jest ubierana w odświętny strój, a następnie owijana tkaniną, a jej ciało umieszczane jest na drewnianym stosie i spalane. Dodatkowo mogą być wtedy stosowane substancje łatwopalne, na przykład nafta czy spirytus. Kremacja odbywa się nad rzeką lub w jej pobliżu, a następnie do jej nurtów wrzuca się szczątki zmarłego.

Świętą rzeką dla wyznawców hinduizmu jest Ganges. To właśnie w tej rzece znajduje się najwięcej ludzkich szczątków na Ziemi.

Pogrzeby za granicą – islam

Z kolei w islamie praktykuje się grzebanie zmarłych. Najczęściej pochówek odbywa się w pobliżu miejsca, w którym doszło do zgonu. Tylko nieliczni, bogaci muzułmanie mogą pozwolić sobie na przewiezienie zwłok zmarłego i umieszczenie ich w rodzinnej mogile.

Pochówek w islamie odbywa się bez wykorzystania trumien, jak ma to miejsce w przypadku chrześcijaństwa. Ciało jest myte, ubierane i owijane w tkaninę, a następnie składane w grobie ziemnym. Na grobie najczęściej umieszczana jest cienka płyta z kamienia z imieniem i nazwiskiem osoby zmarłej.