Zdrowie i Uroda

Naderwaniu mięśnia łydki – w jaki sposób szybko wrócić do sprawności?

Naderwanie mięśnia łydki często nie daje jednoznacznych, silnych i uniemożliwiających ruch objawów bólowych, potrafi jednak mocno utrudniać codzienne funkcjonowania, a także przeszkadzać w aktywnościach i treningach. To popularna dolegliwość wśród zawodowych i amatorskich sportowców, ale nie tylko. Ból może pojawić się przy nagłym ruchu czy podnoszeniu ciężkich przedmiotów. W jaki sposób zdiagnozować naderwanie mięśnia łydki i w jaki sposób je leczyć, aby szybko powrócić do sprawności?

Przyczyny i pierwsze objawy

U podstaw urazu naderwania leży szereg czynników. Głównym z nich jest brak odpowiedniej rozgrzewki i przygotowania do treningów czy aktywności sportowej o dużej intensywności. To częsty uraz osób rzucających się na „głęboką wodę” w treningu siłowym czy po prostu zbyt intensywnie ćwiczących po długiej przerwie, ale również problem przeciążonych sportowców. Niebezpieczne jest także rozciąganie się, przy jednoczesnym lekceważeniu uczucia ściągnięcia i bólu. Oprócz sportowców, na naderwanie mięśnia łydki narażone są także osoby pracujące fizycznie np. przy przenoszeniu ciężarów. W zależności od stopnia naderwania (a jest ich trzy), ból może pojawić się z dużym opóźnieniem lub od razu po wystąpieniu urazu. Jeśli zauważymy, że w naszej łydce wystąpił intensywny ból, będący następstwem nagłego ruchu, możemy być pewni, że doszło do naderwania drugiego lub trzeciego stopnia.

Kolejnym objawem jest obrzęk i opuchlizna oraz wrażliwość na dotyk. Kontuzja, przy małym obszarze naderwania, jest na tyle nieinwazyjna, że często chodzimy z nią długie miesiące, ponownie uszkadzając włókna mięśniowe i pogarszając sytuację. Zdecydowanie lepszym sposobem jest skorzystanie z profesjonalnej i innowacyjnej rehabilitacji.

Szybka sprawność – niezbędne leczenie

Tryb oszczędzający i kilka tygodniu odpoczynku to dobry sposób na złagodzenie objawów, ale niestety nie gwarantuje całkowitego wyleczenia naderwania. Przy kolejnym wysiłku ból może pojawić się ze zdwojoną siłą, może także dojść do całkowitego zerwania mięśnia brzuchatego łydki, które wymaga leczenia chirurgicznego. Dlatego, od razu po zauważeniu objawów, warto zwrócić się o pomoc do profesjonalnej kliniki rehabilitacyjnej, która zbada zakres naderwania i wyznaczy ścieżkę leczenia. To szczególnie istotne wśród osób wiążących swoją przyszłość ze sportem, ponieważ nieodpowiednio leczone naderwanie może odezwać się w najmniej oczekiwanym momencie, np. tuż przed lub podczas ważnego startu.

Stosowane metody

Wśród popularnie stosowanych metod leczenia naderwania mięśnia łydki znajdują się:

  • leczenie zachowawcze i objawowe – zimne okłady, wspomniany już tryb oszczędzający i odpoczynek;
  • rehabilitacja – pozwala na znacznie szybsze i skuteczniejsze wyleczenie dolegliwości, minimalizując ryzyko urazu w przyszłości;
  • innowacyjne zabiegi wspierające tradycyjną rehabilitację – jednym z takich zabiegów jest ARPWave, wzmacniający naderwany mięsień, łagodzący obrzęk i dolegliwości bólowe. Zabieg może być wykonywany tuż po kontuzji, co jest szczególnie istotne u zawodowych sportowców.

Zobacz więcej: https://rehabilitacja-arpwave.pl/rehabilitacja-naderwanego-miesnia-lydki-sposob-na-szybszy-powrot-do-zdrowia